Archiv rubriky: Pozorování

Částečné zatmění Měsíce

Zatím co se amerika připravuje na velké vesmírné divadlo v podobě zatmění Slunce, které proběhne již za několik málo dní, kokrétně 21.srpna 2017, mohli jsme mi (nejen) tady v čechách pozorovat alespoň neobvyklý východ Měsíce. Včerejší úplněk nám totiž přichystal zajímavou podívanou, kdy nad naším územím vycházel Měsíc částečně schovaný v zemském stínu.

Read more on Částečné zatmění Měsíce…

Rubriky: Pozorování | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Částečné zatmění Měsíce

Jak jsem (ne)viděl kvasar

Je léto a k létu patří dovolená. A proč ne třeba ta astronomická, tedy pozorovací. Letošní dovolenou jsem si opravdu užil. Počasí, přátelé, dobrá nálada, vše na jedničku. No vše, přeci jenom musím uznat, že kemp, kde se letošní Dovolená s Dalekohledem konala, poněkud zpustnul. Poněkud hodně. Nutně by potřeboval opravit chatky, společné toalety a hlavně sprchy, ale také společenské prostory a vybavení… Read more on Jak jsem (ne)viděl kvasar…

Read more on Jak jsem (ne)viděl kvasar…

Rubriky: Pozorování | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak jsem (ne)viděl kvasar

Konec sezony NLC?

Léto je v plném proudu, prázdniny také a tak se podívejme jak je na tom výskyt NLC, tedy nočních svítících oblak. Maximum výskytu je kolem letního slunovratu (tedy u nás na severní polokouli) , především pak první polovina července. Druhá polovina června je co do výskytu o něco slabší (nemusí být však pravidlem). Že v době letního slunovratu je u nás Slunce na obloze nejdéle a hlavně nejvýše ví snad každý. A právě proto je v noci jen nehluboko pod obzorem a tedy dlouho po západu, resp. před východem může osvětlovat struktury ve vysoké atmosféře, tedy i noční oblaka. A nejen ty. Letní noci jsou příhodné i pro pozorování satelitů, tedy těch umělých, lidmi vypuštěných na dráhu kolem Země. Důvod je stejný. Zatím co pozorovatel na povrchu je již ve stínu, má noc, družice letící vysoko nad ním do něj vletí později a dává mám tak šanci na její snažší pozorování.

Read more on Konec sezony NLC?…

Rubriky: Pozorování | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Konec sezony NLC?