Jak jsem (ne)viděl kvasar

Je léto a k létu patří dovolená. A proč ne třeba ta astronomická, tedy pozorovací. Letošní dovolenou jsem si opravdu užil. Počasí, přátelé, dobrá nálada, vše na jedničku. No vše, přeci jenom musím uznat, že kemp, kde se letošní Dovolená s Dalekohledem konala, poněkud zpustnul. Poněkud hodně. Nutně by potřeboval opravit chatky, společné toalety a hlavně sprchy, ale také společenské prostory a vybavení...

Vraťme se však k astronomii.

V letošním druhém čísle časopisu Astropis vyšel zajímavý článek o objektech viditelných v souhvězdí Draka. A proč se neinspirovat a nezkusit je pozorovat.

Dračí trojice

V článku nazvaném "Tajemství dračí sluje" popisuje Michal Bareš  trojici galaxií NGC 5981, 5982 a 5985.  Zatímco nejjasnější NGC 5985 lze spatřit již v dalekohledu o průměru objektivu 10cm, stejně tak jako 5982, tak na NGC 5981 již budete potřebovat dalekohled s průměrem alespoň 20cm a dobré pozorovací podmínky.

ngc5982-337Snímek galaxií v Draku, T.A. Rector (University of Alaska Anchorage) and H. Schweiker (WIYN and NOAO/AURA/NSF)

Vzhledem k povaze objektů (vzdálené, plošné a málo jasné galaxie) potřebujete místo s tmavou oblohou a dobré počasí. Tmavou oblohu nepodceňujte, i 30km od Prahy je málo. I to byla jedna z věcí proč, jsem pozování vyzkoušel a objekty hledal.

Se svým 15cm Newtonem nebyl problém najít zmíněné dvě nejjasnější galaxie. Ovšem NGC 5981 problém byl. Ukázalo se, že velký. Vyzkoušel jsem různá zvětšení i okuláry, vše se stejným výsledkem. Negativní. Zmíněná galaxie je opravdu mimo dosah mého přístroje.

Nevadí, i tak bylo pozorování příjemné a přínosné. Minimálně pro mne.   Kvasar aneb pohled do hlubin vesmíru

Ve zmíněném článku dále Michal Bareš popisuje pozorování velmi vzdáleného objektu - kvasaru s označením PG 1634+706. Jasnost objektu je 14,5 magnitudy. Vzdálenost od nás je plných 12,9 miliardy světelných let. To z něj sice dělá objekt vhodný minimálně pro dalekohled o průměru objektivu 20cm, ale zároveň jeden z nejvzdálenějších objektů na obloze viditelných amatérským přístrojem.

pg-1634-706Kvasar PG 1634+706 Zdroj: ESO Online Digitized Sky Survey, archive.eso.org/dss/dss/

Jak už jsem zmínil, můj dalekohled je poněkud menší, ale za zkoušku to stojí. Vybraná noc byla velmi dobrá co do pozorovacích podmínek. Místo pozorování je sice poměrně vlhké (leží uporostřed lesů) a je pouhých 40km západně od Plzně, ale pro objekt poblíž severního nebezkého pólu, byli podmínky vynikající. Nerušil ani svit Měsíce, který však v tu noc vycházel poměrně brzy a byla tak zhruba hodina a půl té pravé tmy.

Jak jsem (ne)pozoroval kvasar Zmíněný objekt jsem se snažil zachytit v noci z 25 na 26. 8. 2016 a to od cca 21h do cca 23h (SEČ). Poté již vycházel měsíc.

Celkem dlouho mi trvalo i nalezení objektu, kdy jsem postupoval po jasnějších hvězdách a stále srovnával s mapou (neměl jsem k dispozici souřadnice a tedy ani např. odečet od jasnější hvězdy. Podotýkám že GOTO montáž nevlastním), kterou jsem měl k dispozici.

Nejprve jsem se snažil objekt identifikovat vizuálně. Měl jsem naprostou jistotu, že jsem na správném místě, neboť nejbližší hvězdy kolem kvasaru tvoří krásný téměř pravidelný rovnostranný trojúhelník. Kvasar pak měl být nedaleko jedné hvězdy v obrazci. Navíc nedaleko jsou dvě pěkně jasné hvězdy, takže porovnáním obrazce jsem si byl naprosto jist správným místem. Kvasar však nikde, ani po delší době soustředění nic, ani náznak bočním pohledem.

Potvrdilo se tedy, že dalekohled s průměrem zrcadla 15cm pro tak málo jasný objekt zkrátka nestačí. Limitní magnituda pro můj přístroj je pro vizuální pozorování asi 13 mag.

Nechtěl jsem se však vzdát a tak na řadu přišla zrcadlovka. Nutno podotknout, že na montáži EQ 3-2 a newtonem 150/750 s 2x barlow nemám šanci udržet bodové hvězdy a to ani při tak krátké expozici, kterou jsem zkoušel, tedy 13s (ISO 1800).

kvasar1Místo kde by měl být kvasar, negativ, Foto autor.

Nakonec jsem tedy tento velmi vzdálený objekt velmi dalekého vesmíru nespatřil a pravděpodobně ani nezachytil. Nevzdám to. Při další možné příležitosti zkusím objekt zachytit alespoň fotoaparátem. Okem to totiž u mého dalekohledu nepůjde.

Vřele však doporučuji si najít a zkusit pozorovat jak trojici galaxií, tak i kvasar. Přeji vám hodně zdaru.

Použitý software Snímek upraven v Gimpu a Irfanview. Použitý sw map hvězdné oblohy: Cartes du Ciel 3.1 https://sourceforge.net/projects/skychart/ Doplněn katalogem UCAC4 v2 http://www.ap-i.net/skychart/en/download (stačí stáhnout severní oblohu a index, každý cca 500MB) Další katalog, kvasary: http://www.schoenball.de/astronomie/cdc/qso.zip (bez něj se Vám v programu kvasar nezobrazí) Instalace katalogu UCAC4 (do Cartes du Ciel) 1. Stáhnout všechny požadované soubory (pro oblast severní oblohy postačí dva) http://sourceforge.net/projects/skychart/files/2-catalogs/Stars/UCAC4/ucac4-catalog-v2-north.zip http://sourceforge.net/projects/skychart/files/2-catalogs/Stars/UCAC4/ucac4-index-v2.zip

2. Celý obsah obou archivů je nutné rozbalit do adresáře cat v adresáři kde máte nainstalován Ciel (implicitně c:\Program Files\Ciel). Poznámka: Pokud nespustíte kopírování jako administrátor, nepodaří se Vám do tohoto adresáře nic nakopírovat)

3. Spustit Ciel, otevřít nastavení programu katalogy záložka katalogy

Zde tlačítkem Přidat najít na disku adresář UCAC4, zobrazí se soubor 4uc.hdr, ten označte a potvrďte. Pro zobrazení katalogu v programu klikněte na červené kolečko vedle názvu (změní se na zelené).

4. Stiskněte tlačítko použít a OK. Tím dojde k aktivaci katalogu. Instalace katalogu Kvasarů 1. Stáhněte katalog Quasars and Active Galactic Nuclei http://www.schoenball.de/astronomie/cdc/qso.zip 2. Obsah archivu rozbale do adresáře cat v adresáři kde máte nainstalován Ciel, viz stejný postup instalace UCAC4.

3. Přejděte do nastavení programu katalogy záložka katalogy (opět stejné jako u UCAC4), najděte na disku adresář ….\cat\gso, který obsahuje soubor gso.hdr a vyberte jej.

4. Aktivujte katalog (kolečko vedle názvu) a dejte použít a OK. Nastavení katalogů    
Příspěvek byl publikován v rubrice Pozorování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.