Problěhlo podzimní setkání astronomů Zubří (PAZ)

Letošní podzimní společenská akce amatérů astronomů s názvem MHV, se nekonala a tak se několik skalních přiznivců rozhodlo uskutečnit podobné setkání ve stejném rekreačním zařízení. Termín byl vybrán s ohledem na fázi Měsíce a také volné kapacity areálu. Připadl tedy na datum 20 – 23.10, s tím, že většina účastníků přijela v pátek odpoledne. Pracovní název setkání PAZ, tedy Podzimní Akce Zubří :).


 


Proč se vlastně nekonala tradiční MHV? Odpověď je vcelku jednoduchá a logická. Další MHV bude jubilejní dvacátá a jarní termín je vhodnější, jak do počtu účastníků, tak termínu. Také příprava zabere nějaký ten čas navíc. A tak bylo rozhodnuto, že další, tedy jubilejní MHV bude na jaře 2017. Máme se nač těšit. Jubilejní MHV nese nádech starých časů a jisté nostalgie. Organizátoři celou MHV chtějí pojmout jako RETRO. Z doslechu vím, že mnoho astronomů připravuje zajímavé vybavení. A to jak repliku např. starého Newtona (bez klasického skleněného zrcadla), či repliku Galileova dalekohledu. A mnohé další. Jak bude jarní MHV vypadat si musíme počkat, ale jistě to bude další skvělé setkání.

 

Letošní podzimní setkání bylo spíše komorního rázu. Účast byla spíše menší, hlavně s ohledem na předpověď počasí a také na nemoci mnoha nezúčastněných. I tak se nás sešlo nad 30 a především páteční večer a sobota se nesla v duchu bohaté konverzace. Počasí nakonec také přálo, alespoň pro pozorovatele Měsíce, kdy sobotní noc poskytla dobré počasí pro jeho pozorování. Sobotní dopoledne pak patřilo pozorování Slunce jak jeho fotosféry, tak chromosféry v čáře H-alfa.

 

Za zmíňku stojí také možnost na vlastní oči (a to doslova) navzájem porovnat velké množství triedrů. K dispozici byli modely značek Helios, Swarovski, Meopta, Nikon, Kowa,Barr & Stroud, Canon a další. Některé modely i s optickou stabilizací obrazu. Zastoupeny byli jak různé cenové skupiny, tak i průměry a zvětšení. Celá přehlídka vyvrcholila zajímavou a podnětnou přednáškou.

 

Jelikož většina zúčastněných je členem astro-fora je asi zbytečné se zde rozepisovat o všech podrobnostech akce. Spíše jsem chtěl připomenout příjemně strávený víkend ve skupině obdobně smýšlejících lidí. Nezbývá tedy než se těšit na další takové setkání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Události. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.