Částečné zatmění Měsíce

Zatím co se amerika připravuje na velké vesmírné divadlo v podobě zatmění Slunce, které proběhne již za několik málo dní, kokrétně 21.srpna 2017, mohli jsme mi (nejen) tady v čechách pozorovat alespoň neobvyklý východ Měsíce. Včerejší úplněk nám totiž přichystal zajímavou podívanou, kdy nad naším územím vycházel Měsíc částečně schovaný v zemském stínu.

 

Měli jsme tak jedinečnou příležitost sledovat vycházející měsíc, jenž byl ve spodní pravé části trochu nakousnutý. Včera totiž v 20:21 SELČ nastala největší fáze částečného zatmění Měsíce, kdy ve stínu Zěmě bylo asi 25% měsíčního disku. Zároveň u nás Měsíc vycházel cca ve 20:25 SELČ (údaj pro Prahu). Částečné zatmění končilo v 21:18 SELČ a polostínové ve 22:51 SELČ. Posledně zmíněná fáze je okem špatně postřehnutelná. Nicméně kolem 22h byla ještě patrná.

 

Vzhledem k tomu, že celý úkaz byl velmi fotogenický je jasné že se mnoho fotografů pokusilo tento okamžik zaznamenat. Můžete se podívat třeba na čtenářskou galerii portálu astro.cz, nebo na naše vlastní snímky níže.

 

Příjemným zpestřením byl i jasný přelet Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozorování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.