Seminář Rokycany 2012

Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů

Video záznam přednášek semináře

Rokycany 01. až 03. června 2012

 

Hvězdárna v Rokycanech Vám i letos nabízí ke shlédnutí záznam přednášek ze semináře majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů již tradičně konaného jednou ročně v Rokycanech.

Odkazy na přednášky naleznete níže na této stránce. Soubory lze stáhnout po kliknutí na patřičný odkaz. Na rozdíl od minulých ročníků jsme přistoupili k některým změnám. Asi nejpodstatnější se týká samotného formátu kódování videa, kdy nebyl použit kodek DivX 5, ale xvid pro obrazovou a AC3 pro zvukovou stopu. Kombinace xvid a MP3, bohužel vedla ke špatným výsledkům v synchronizaci obrazu  a zvuku, kdy nebylo možné zvuk správně sesynchronizovat. Proto je formát zvuku shodný s minulými léty, což ovšem může způsobit problémy s přehráním, hlavně na tabletech se systémem Android. Uživatelé systému Windows a Linux, by žádné problémy mít neměli. Pokud se přeci jen nějaké vyskytnou, prosím o jejich zdělení na mail keply šnek alfacentauri.cz. Pokud to bude možné pokusíme se je řešit. V každém případě nám takové informace pomohou do příštích let, tak aby výsledek byl co nejlepší.

Oproti předchozím dvěma nahrávaným ročníkům, také došlo k drobným úpravám techniky. Ta však i nadále je čistě amatérská a tak výsledné přednášky nemohou dosahovat kvalit profesionálních studií. Proto prosíme o shovívavost a pochopení. Zároveň se omlouváme za horší kvalitu záznamu přednášek, která v žádném případě není způsobena přednášejícími ani organizátory.

  Záznamy přednášek (aktualizováno 10.07.2012)

Zahájení semináře VIDEO (738)  AUDIO (753) - Organizátoři, uvítání účastníků a zahájení semináře

Mobilní stanice pro sledování zákrytů VIDEO (746)  AUDIO (845) - Jan Mánek,  Co je potřeba pro úspěšné odpozorování zákryty hvězdy Měsícem, či planetkového zákrytu se dozvíme ze zajímavé přednášky Jana Mánka.

Proměnné hvězdy pomocí DSLR VIDEO (744) AUDIO (691) - Ing. Zdeněk Řehoř, lze vůbec digitální zrcadlovou pořizovat použitelné světelné křivky? Odpověď na tuto otázku se dozvíte v přednášce Zdeňka Řehoře.

Meteory televizní kamerou VIDEO (747) AUDIO (707) - Ing. Jakub Koukal, další přednáška zaměřená na nové metody získávání dat, dostupnou (i digitální) technikou. Dozvíme se o více staničním pozorování meteorů nejen na našem území.

Informace o expedici za polárními zářemi VIDEO (697) AUDIO (703) - Příspěvky účastníků - Karel Halíř, průběžné informace o chystané expedici do Norska v roce 2013, kdy by měla vrcholit sluneční aktivita. Expedici pořádá Plzeňská a Rokycanská hvězdárna.

Poncetova plošina pro větší dobson VIDEO (777) AUDIO 6 (654) - Příspěvky účastníků - Veber, Popis bude doplněn.

Přenosná tma VIDEO (702) AUDIO 7 (712) - Příspěvky účastníků - Kolář, Popis bude doplněn.

Co je vidět v Coronadu? VIDEO (777) AUDIO 8 (676) - RNDr. Pavel Ambrož, CSc., mnozí z amatérů jistě pozorují sluneční povrch ve viditelném svět, co třeba se na Slunce podívat v úzkém pásu spektra?

Virtuální observatoř VIDEO (707) AUDIO 9 (716) - RNDr. Petr Škoda, Ph.D., ...aneb jak vyhnat astronomy od dalekohledu k počítači. Nový rychle se rozvíjející obor Astroinformatika přináší mnoho zajímavostí. Zkusme se s nimi seznámit.