Seminář Rokycany 2012

Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů

Video záznam přednášek semináře

Rokycany 01. až 03. června 2012

 

Hvězdárna v Rokycanech Vám i letos nabízí ke shlédnutí záznam přednášek ze semináře majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů již tradičně konaného jednou ročně v Rokycanech.

Odkazy na přednášky naleznete níže na této stránce. Soubory lze stáhnout po kliknutí na patřičný odkaz. Na rozdíl od minulých ročníků jsme přistoupili k některým změnám. Asi nejpodstatnější se týká samotného formátu kódování videa, kdy nebyl použit kodek DivX 5, ale xvid pro obrazovou a AC3 pro zvukovou stopu. Kombinace xvid a MP3, bohužel vedla ke špatným výsledkům v synchronizaci obrazu  a zvuku, kdy nebylo možné zvuk správně sesynchronizovat. Proto je formát zvuku shodný s minulými léty, což ovšem může způsobit problémy s přehráním, hlavně na tabletech se systémem Android. Uživatelé systému Windows a Linux, by žádné problémy mít neměli. Pokud se přeci jen nějaké vyskytnou, prosím o jejich zdělení na mail keply šnek alfacentauri.cz. Pokud to bude možné pokusíme se je řešit. V každém případě nám takové informace pomohou do příštích let, tak aby výsledek byl co nejlepší.

Oproti předchozím dvěma nahrávaným ročníkům, také došlo k drobným úpravám techniky. Ta však i nadále je čistě amatérská a tak výsledné přednášky nemohou dosahovat kvalit profesionálních studií. Proto prosíme o shovívavost a pochopení. Zároveň se omlouváme za horší kvalitu záznamu přednášek, která v žádném případě není způsobena přednášejícími ani organizátory.

 

Záznamy přednášek (aktualizováno 10.07.2012)

[download id=”4″]  [download id=”5″]
– Organizátoři, uvítání účastníků a zahájení semináře

[download id=”6″]  [download id=”7″]
– Jan Mánek,  Co je potřeba pro úspěšné odpozorování zákryty hvězdy Měsícem, či planetkového zákrytu se dozvíme ze zajímavé přednášky Jana Mánka.

[download id=”8″] [download id=”9″]
– Ing. Zdeněk Řehoř, lze vůbec digitální zrcadlovou pořizovat použitelné světelné křivky? Odpověď na tuto otázku se dozvíte v přednášce Zdeňka Řehoře.

[download id=”10″] [download id=”11″]
– Ing. Jakub Koukal, další přednáška zaměřená na nové metody získávání dat, dostupnou (i digitální) technikou. Dozvíme se o více staničním pozorování meteorů nejen na našem území.

[download id=”12″] [download id=”13″]
– Příspěvky účastníků – Karel Halíř, průběžné informace o chystané expedici do Norska v roce 2013, kdy by měla vrcholit sluneční aktivita. Expedici pořádá Plzeňská a Rokycanská hvězdárna.

[download id=”14″] [download id=”15″]
– Příspěvky účastníků – Veber, Popis bude doplněn.

[download id=”16″] [download id=”17″]
– Příspěvky účastníků – Kolář, Popis bude doplněn.

[download id=”18″] [download id=”19″]
– RNDr. Pavel Ambrož, CSc., mnozí z amatérů jistě pozorují sluneční povrch ve viditelném svět, co třeba se na Slunce podívat v úzkém pásu spektra?

[download id=”20″] [download id=”21″]
– RNDr. Petr Škoda, Ph.D., …aneb jak vyhnat astronomy od dalekohledu k počítači. Nový rychle se rozvíjející obor Astroinformatika přináší mnoho zajímavostí. Zkusme se s nimi seznámit.